Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Artfools

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Like Us On Facebook

Kατηγορίες

Αυλαία για το 9ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Λάρισας Κώστας Καζάκος και Κώστας Τσιάνος τα τιμώμενα πρόσωπα

Τελευταία ημέρα σήμερα για το 9ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Λάρισας και θα προβληθούν οι ταινίες του ελληνικού διαγωνιστικού τις οποίες θα παρακολουθήσουν και οι σκηνοθέτες τους που ταξίδεψαν από όλη την Ελλάδα στη Λάρισα.

Στις 9:30 το πρωί στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο θα προβληθούν οι ταινίες του Μαθητικού μέρους . Για το μαθητικό έχουν ταξιδέψει 4 σχολεία από την Ελλάδα και αναμένεται να έχει μεγάλη συμμετοχή.

Θα προβληθούν οι παρακάτω μαθητικές ταινίες

  1. 3ο Γυμνάσιο Λάρισας : «8η εντολή» (12’ 30’’)
  1. ΤΕΕ ΕΑ Κατερίνης : «Schooliκομπερδέματα» (20’)
  1. ΓΕΛ Πεύκων : «If he is in trouble» (10’ 20’’)
  1. 2ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας : «Faded» (3’ 40’’)
  1. 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους : «Το χρέος» (14’ 30’’)
  1. 4ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου : «Ένας πρόσφυγας, ένας άνθρωπος» (9’)
  1. Γυμνάσιο Καρλοβασίων Σάμου : «Και περιμένω… » (12’)
  1. Γυμνάσιο Μούδρου, Λήμνος : «Ένας μήνας ακόμη… » (10’ 20’’)
  1. ΓΕΛ Καστοριάς : «Αποκάλυψη» (12’ 20’’)
  1. ΓΕΛ Καστοριάς : «Turn» (6’ 30’’)

——————————————————————————-    (Διάλειμμα 20’)

  1. 13ο ΓΕΛ Λάρισας : «Υδραία» (9’ 30’’)
  1. 55ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας : «Σαν τα μάτια μας… » (14΄ 30΄΄)
  1. Πειραματικό ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας : «Οι περιπέτειες του αστυνόμου Ηρακλή» (8’ 30’’)
  1. 4ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου : «Η κλοπή» (14’ 10’)
  1. 13ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών : «Σαν τα χελιδόνια» (12’ 40’’)
  1. Πειραματικό ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας : «Ορφέας και Ευρυδίκη» (7’ 50’’)
  1. 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους : «Η ιστορία της Κοκκινοσκουφίτσας… από την πλευρά του Λύκου» (15’)
  1. 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών : «Βικτώρια» (6’ 30’’)

Στις 3:00 στο Ξενοδοχείο Μετροπόλ θα γίνει το μαθητικό Φόρουμ, όπου όλες οι μαθητικές ομάδες θα μιλήσουν για κινηματογράφο.

Στο διεθνές διαγωνιστικό που θα ξεκινήσει στις   4:00 στο Χατζηγιάννειο θα προβληθούν οι ταινίες μικρού μήκους του ελληνικού διαγωνιστικού με την παρουσία 20 και πάνω σκηνοθετών από όλη την Ελλάδα.

Θα προβληθούν:

WHAK 

Syni Pappa

Alice in the café 

DIMITRIOS NAKOS

Christos and Dimitra 

AMERISSA BASTA

White collar 

Natalia Lampropoulou

The spectator 

Thodoris Vournas

Carols  

Thanos Psichogios

Woman 

Κωνσταντίνος Χαλιάσας

The life of a dead man

Orfeas Peretzis

Η άλλη  8:00

Αναστασία Ρίζου Πάντειο Πανεπιστήμιο

Alichino 

Γιώργος Ευαγγελόπουλος

Phantom Limb

Michael Felani

The Owls

Natalia Bougadellis

Μετά το διαγωνιστικό θα προβληθεί η ταινία «Μήδεια» του Αποστόλη Σδράλλη παραγωγής artfools.

Στη τελετή απονομής θα τιμηθούν με ειδική πλακέτα ο ηθοποιός Κώστας Καζάκος και ο Σκηνοθέτης Κώστας Τσιάνος για την προσφορά τους στο θέατρο και τον Κινηματογράφο.

Τέλος η τελετή θα κλείσει με μικρή δεξίωση στο φουαγιέ του Χατζηγιάννειου Πνευματικού Κέντρου Λάρισας.

Την τελετή λήξης θα παρουσιάσουν ο Ακυς Μητσιούλης και η Ολυμπία Καλαμπαλίκη.

Στα ενδιάμεσα δρώμενα η Παρασκευή Μπασιούκα

Χορογραφίες : Richard Szilagyi – Έφη Γιανναράκη ( σχολή χορού DANS.er )

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

ΧΟΡΗΓΟΣ

Διεθνές/tv spot

Fashion/tv spot